Trojitý účinok rýchlo pomôže Vášmu boľavému hrdlu.

Button
Pre lepší užívateľský zážitok na stránke Septolete Extra vám odporúčame používať prehliadač Google Chrome, Safari alebo Mozilla Firefox.

Ako liečiť bolesť hrdla?

Najčastejšou príčinou bolesti hrdla sú vírusy. Akútne vírusové infekcie horných dýchacích ciest majú zväčša ľahký priebeh a nevyžadujú špeciálnu liečbu. Veľa tekutín, strava bohatá na vitamíny, odpočinok a spánok sú hlavnými domácimi bojovníkmi proti infekcii horných dýchacích ciest. Bolestivého a podráždeného hrdla sa chcete zbaviť čo najskôr. Škrabanie, svrbenie alebo bolesť v hrdle často ovplyvňujú prehĺtanie, hlas a kvalitu Vášho života. Ako liečiť bolesť hrdla, aby ste sa opäť cítili fit a aby malo Vaše hrdlo opäť potrebnú silu?

Spôsoby liečby
Domáca liečba

Pri prvých príznakoch začnite ihneď s domácou liečbou, aby ste nedovolili ochoreniu sa rozvinúť.

  • Musíte posilniť svoj imunitný systém – musíte viac odpočívať. Pravidelný spánkový režim výrazne pomáha Vášmu imunitnému systému bojovať s infekciou.
  • Strava bohatá na vitamíny taktiež podporí Váš imunitný systém.
  • Nefajčite a nepite alkohol.
  • Aby ste zmiernili bolesť, pite teplé nápoje, ktoré zmiernia bolesť hrdla, ako napríklad teplý (nie horúci!) čaj s medom. Doprajte si aj teplú polievku plnú vitamínov a minerálov..
  • Zvýšte vlhkosť v miestnosti – suchý vzduch môže zvýšiť pocit nepohodlia vo Vašom hrdle.
  • Pravidelne vetrajte. Krátko, ale intenzívne.
  • Nerozprávajte veľa – nechajte Vaše hrdlo odpočívať až kým bolesť neodozneje.
Voľnopredajné lieky z lekárne

Na trhu existuje veľa voľnopredajných liekov. Majú však rôzne vlastnosti a rôzne účinné látky. Niektoré lieky pomáhajú bojovať s príznakmi ako bolesť a zápal, pričom iné pomáhajú odstrániť príčinu infekcie. Ideálne by ste si mali vybrať liek, ktorý uľavuje od bolesti, lieči zápal a bojuje proti príčinám infekcie – proti vírusom, baktériám alebo plesniam. Takýto liek s trojitým účinkom je Septolete® Extra – má všetky vyššie uvedené vlastnosti a je dostupný v dvoch farmaceutických formách – pohodlný sprejpastilky v rôznych chutných príchutiach. Môžete si vybrať formu, ktorá Vám najviac vyhovuje.

Liečba antibiotikami

Antibiotiká liečia infekciu spôsobenú IBA baktériami ako sú napríklad streptokoky. Neliečia vírusové infekcie – to je dôležité a mali by ste si to pamätať. Vírusy často spôsobujú bolesť hrdla, a to až v 95 % prípadov u dospelých a detí. Antibiotiká fungujú tak, že buď zabíjajú baktérie alebo zastavia ich rozmnožovanie. Používajú sa na liečenie vážnych a život ohrozujúcich infekcií.

Neodporúča sa používať antibiotiká bez toho, aby ich predpísal lekár.

Kedy je liečba antibiotikami oprávnená? Napríklad v prípade liečenia vážnych komplikácií ako sú zápal pľúc, bronchitída a reumatická horúčka pri zápale mandlí, ktorú spôsobuje streptokoky. Na to, aby Vám lekár predpísal antibiotiká musí existovať príčina – bakteriálny pôvod infekcie.

Prečo nie sú antibiotiká univerzálnym liekom na bolesť hrdla?

Časté a nepravidelné používanie antibiotík môže spôsobiť rezistenciu – odolnosť voči antibiotikám. To znamená, že baktérie sa stanú odolnými voči týmto liekom  a liečba ochorení ako je angína sa môže v budúcnosti skomplikovať. Existuje taktiež dôkaz, že niektoré lokálne účinkujúce antibiotiká vo voľnopredajných liekoch zamerané na liečbu bolesti hrdla môžu zvýšiť riziko toho, že sa vyvinie bakteriálna rezistencia..

To je zaujímavé! Prečítajte si o bolesti hrdla viac.

Všetky články