Trojitý účinok rýchlo pomôže Vášmu boľavému hrdlu.

Button
Pre lepší užívateľský zážitok na stránke Septolete Extra vám odporúčame používať prehliadač Google Chrome, Safari alebo Mozilla Firefox.

Bolesť hrdla u detí – ako ju liečiť a po akých liekoch siahnuť?

Bolesť hrdla sa najčastejšie prejavuje škriabaním, opuchom, ostrou bolesťou či ťažkosťami pri prehĺtaní. Spôsobiť ju môžu mikroorganizmy, ale aj studený či suchý vzduch, dlhé rozprávanie, prach, peľ či znečistené prostredie.

Veľmi často je však bolesť hrdla sprievodným javom začínajúcej nádchy alebo angíny. S takouto infekciou horných dýchacích ciest sa dospelí jedinci stretávajú v priemere dva až päťkrát ročne, no deti sedem až desaťkrát. Čím to je a ako liečiť takýto typ bolesti hrdla?

Infekciu horných dýchacích ciest (ktorá sa môže prejavovať aj bolesťou hrdla) spôsobujú vírusy, baktérie, kvasinky. Kvasinky však veľmi zriedka, baktérie o čosi častejšie, no v 80-90 % prípadov stoja za vznikajúcimi ťažkosťami vírusy.

Deti sú v školách a škôlkach vystavené mnohým vírusom – dôvodom je vysoký počet ľudí v jednej miestnosti, nedostatočná hygiena, slabé vetranie, ale aj to, že ak je nejaké dieťa choré a navštívi kolektív, veľmi ľahko sa choroba šíri ďalej.

Dôležité je naučiť dieťa dobrým hygienickým zvykom, čiže umývaniu si rúk, a to najmä po použití toalety, pred jedlom a po jedle.

Prvá pomoc pri bolesti hrdla

Iste ste už boli v situácii, keď dieťa prišlo zo školy, alebo škôlky s lesklými očami, unavené a sťažovalo sa na bolesť hrdla. Samozrejme, že chcete svojmu dieťaťu pomôcť čo najskôr a postarať sa oňho s láskou. Na rad príde čaj s medom, vlnené ponožky, teplá perina a jemné objatie. Áno, robíte to správne.

V prvých dňoch je najlepším riešením domáca liečba. Dieťa by malo pomerne veľa spať a oddychovať, malo by prijímať zvýšené množstvo tekutín a vitamínu C a pomôcť mu môžeme aj zvlhčovaním vzduchu a pravidelným vetraním.

Je vhodné zvoliť ľahšiu stravu s kašovitou konzistenciou, ktorá nebude dráždiť zapálené hrdlo. Vhodný je kurací vývar, či zeleninové polievky bohaté na vitamíny a minerály. Jedlo by nemalo byť horúce.

Ak je bolesť hrdla príliš silná alebo sa pridala aj bolesť hlavy, plný nos či kašeľ, dieťaťu môžeme podať voľnopredajné lieky na zmiernenie príznakov. Okrem pastiliek na cmúľanie sem patria:

  • lieky na úľavu od kašľa,
  • prípravky na zvlhčenie nosovej sliznice,
  • lieky na zníženie nosového sekrétu,
  • lieky na zníženie horúčky.

Kedy zobrať dieťa k lekárovi?

V 80-90 % prípadov má dieťa vírusové ochorenie a rodič by mal postupovať podľa vyššie spomenutých odporúčaní. Ak však po 3-4 dňoch bolesť hrdla neustupuje, poprípade sa pridávajú aj iné príznaky, vtedy je na mieste navštíviť lekára. Ten už určí správnu liečbu.

Majte na pamäti, že v čakárni u lekára sa nachádza viac chorých ľudí a prenos vírusov môže byť veľmi jednoduchý. Návštevu by ste si mali naplánovať skutočne až po niekoľkých dňoch domácej liečby.

Neplatí to v prípade najmenších detí, ktoré ešte nerozprávajú a nedokážu popísať príznaky. Ak má dieťa menej ako dva roky, kontaktovať lekára môžete aj pri prvých príznakoch.

Najčastejšie ide o vírusové ochorenia, po akých liekoch teda siahnuť?

Na trhu existuje množstvo liekov proti bolesti hrdla a ak by ste sa v nich radi vyznali, nasledujúce riadky vám môžu pomôcť.

Najrozšírenejšie sú pastilky na bolesť hrdla.

  1. Prvú skupinu pastiliek tvoria antiseptiká – tie eliminujú vírusy či baktérie na sliznici. Jednorazovo zneškodnia príčinu, no neutlmia bolesť.  Jednoducho “zotrú” mikroorganizmy z povrchu sliznice.
  • Ďalej vám v lekárni môžu navrhnúť antiseptiká spolu s lokálnymi anestetikami alebo antibiotikami. Antibiotiká však pôsobia len na baktérie, nie na vírusy, a preto ak ich dieťa nemá, nemá najmenší význam podávať mu ich ani v lokálnej forme. Anestetiká sú zas látky, ktoré znecitlivia dané miesto, takže opäť nejde o efektívne odstránenie zápalu.
  • Treťou skupinou liekov sú tie, ktoré obsahujú nesteroidné antiflogistikum alebo inak, nesteroidné protizápalové lieky (NSAID). Takýto liek pôsobí proti bolesti aj zápalu.
  • Ďalší liek na bolesť hrdla v sebe kombinuje protizápalový liek (NSAID) s antiseptikom, čo predstavuje najefektívnejší spôsob liečby bolesti hrdla.

Takúto alternatívu predstavuje liek Septolete Extra, ktorý v sebe kombinuje dve účinné látky – antiseptikum cetylpyridínchlorid a protizápalový liek benzydamínchlorid – a zabezpečuje trojitý účinok:

  • pôsobí proti infekcii,
  • pôsobí proti bolesti,
  • a pôsobí aj proti zápalu.

Pastilky alebo sprej Septolete Extra sú jedinečné svojim zložením a dokážu zabezpečiť komplexný výsledok liečby bolesti hrdla.

Čo by ste mali o tomto lieku vedieť pred tým, než ho podáte deťom?
  • Pastilky a sprej Septolete Extra sú vhodné pre deti od 6 rokov.
  • Liek už v sebe zahŕňa antiseptikum, a preto sa nemá kombinovať s inými liekmi na bolesť hrdla.
  • Pastilky majú veľmi príjemnú chuť, ktorá ulahodí aj deťom: chladivú eukalyptovú, citrónovo-bazovú alebo citrónovo-medovú.
  • Ak sa bojíte, že by dieťaťu mohla pastilka zabehnúť, vyskúšajte Septolete Extra sprej s príchuťou jemnej mäty.
  • Pastilky neobsahujú cukor a ani laktózu či glutén.
  • Pastilky a sprej Septolete Extra sa nemajú užívať spolu s mliekom, pretože mlieko znižuje antimikrobiálnu účinnosť jednej z účinných látok.
  • Liek sa tiež neodporúča užívať tesne pred alebo po vyčistení zubov, avšak toto platí ako pre deti, tak aj pre dospelých.

To je zaujímavé! Prečítajte si o bolesti hrdla viac.

Všetky články