Faryngitída – zápal hltana
Čo je faryngitída a aké sú jej charakteristiky?
Faryngitída je zápal hltana, ktorý sa nachádza v zadnej časti hrdla. Zápal hltana môže zahŕňať niektoré alebo všetky nasledovné časti hrdla:
- Zadnú tretinu jazyka
- Mäkké podnebie
- Mandle
Najčastejšiu príčinou bolesti hrdla je vírusová alebo bakteriálna infekcia.
Vírusy spôsobujú viac ako 90 percent infekcií hrdla.
V oblastiach s teplými letami a studenými zimami sa najviac prípadov vírusového zápalu hltana vyskytuje v zime a na začiatku jari. Počas tohto obdobia sa ľudia často stretávajú v málo vetraných miestnostiach so suchým vzduchom. V takýchto situáciách sa vírusy, ktoré spôsobujú zápal hltana šíria veľmi ľahko a rýchlo.
Vírusy sa šíria vzduchom pomocou infikovaných kvapôčiek z kašľa a kýchania. Držia sa na neumytých rukách, ktoré prišli do kontaktu s tekutinami z nosa alebo úst chorej osoby. To je dôvod, prečo sú hygienické opatrenia prvým a najdôležitejším spôsobom prevencie tak bolesti hrdla ako aj sezónnej akútnej respiračnej vírusovej infekcie.
U väčšiny ľudí, ktorí sú inak zdraví, netrvá zápal hltana dlho, napriek tomu je nepríjemný a ovplyvní nám kvalitu života. Odozneje sám a nespôsobuje žiadne komplikácie.
V prípade infekčného zápalu hltana, ktorý nemá vírusový pôvod, je príčinou najčastejšie baktéria streptokoka. Podobne ako vírusový zápal hltana sa aj streptokokový zápal hltana šíri medzi ľuďmi rýchlo a jednoducho, hlavne ku koncu zimy a na začiatku jari.
Okrem vírusového a bakteriálneho zápalu hltana môžu bolesť hrdla, problémy pri prehĺtaní a biele fľaky v ústach niekedy spôsobiť aj kvasinky. Táto infekcia sa nazýva aj múčnivka (soor) a vyskytuje sa hlavne u dojčiat a osôb s oslabeným imunitným systémom.
Bolesť hrdla ktorá trvá viac ako dva týždne môže byť spôsobená refluxom kyseliny zo žalúdka, dýchaním cez ústa v suchom prostredí, zatekaním nosa a vo výnimočných prípadoch aj opuchom.
Príznaky zápalu hltana
- Bolesť hrdla
- Sucho v hrdle alebo podráždenie hrdla
- Bolesť pri prehĺtaní
- Bolesť pri rozprávaní
- Môžu vyskytnúť aj iné symptómy. Zahŕňajú únavu, slabosť, bolesť svalov, bolesť hlavy a horúčku, ak je napríklad hlavnou príčinou ochorenia chrípka.
Ako liečiť zápal hltana?
Liečba vždy závisí od príčiny ochorenia. Keďže antibiotiká nie sú účinné proti vírusom, mali by sa na úľavu od príznakov užívať lokálne antiseptiká a analgetiká. Je dôležité liečiť symptómy a zabezpečiť tak, aby ste sa cítili dobre a aby mohol Váš imunitný systém poraziť infekciu.
- Doprajte si dostatok odpočinku.
- Pite veľa tekutín, aby ste sa vyhli dehydratácii.
- Pite teplé nápoje (čaje alebo polievky), aby ste zvlhčili hrdlo a uľavili od nepríjemných symptómov.
- Používajte zvlhčovač, aby ste zvýšili vlhkosť v miestnosti, suchý vzduch môže bolestivé symptómy zhoršiť.
Tieto opatrenia Vám pomôžu uľaviť od nepríjemných pocitov pri akomkoľvek type infekcie hrdla. Ak je Vaše ochorenie spôsobené bakteriálnou infekciou, lekár Vám predpíše antibiotiká. Je dôležité užiť celú dávku antibiotík, aj keď sa už budete cítiť lepšie.
Ako sa chrániť pred zápalom hltana?
Aj keď je nemožné prechádzať všetkým infekciám, môžete podporiť spomalenie ich šírenia.
- Často si umývajte ruky, hlavne po vyfúkaní nosa alebo po starostlivosti o dieťa s boľavým hrdlom.
- Po vyčistení nosa a po kýchaní vyhadzujte použité vreckovky.
- Ak má Váš kolega alebo priateľ príznaky akútnej respiračnej vírusovej infekcie, nepoddávajte si s ním ruku a neobjímajte sa.
Prečítajte si tiež::
- Po akých liekoch siahnuť pri bolesti hrdla?
- Užívať antibiotiká pri bolesti hrdla?
- Obvyklé príčiny bolesti hrdla
- Ako liečiť bolesť hrdla?
- Príčiny a príznaky zápalu mandlí (angína)
- Laryngitída – zápal hrtana
- Bolesť hrdla u detí – ako ju liečiť a po akých liekoch siahnuť?
- Je možné predchádzať bolesti hrdla?
- Bolesť hrdla: čo ju spôsobuje a po akých liekoch treba siahnuť?