Trojitý účinok rýchlo pomôže Vášmu boľavému hrdlu.

Button
Pre lepší užívateľský zážitok na stránke Septolete Extra vám odporúčame používať prehliadač Google Chrome, Safari alebo Mozilla Firefox.

Bolesť hrdla: čo ju spôsobuje a po akých liekoch treba siahnuť?

Takmer všetci sme sa už stretli s bolesťou hrdla – začína jemným škrabaním, neskôr sa pridruží sťažené prehĺtanie a napokon sa zmení na ostrú bolesť, ktorá môže pretrvávať niekoľko dní. Bolesť hrdla je najčastejšie spôsobená infekciou horných dýchacích ciest, ktorú zapríčinili vírusy. Takýto typ ochorenia sa nedá liečiť antibiotikami, ale iba symptomaticky.

Ako vzniká bolesť hrdla?

Svet okolo nás nie je sterilný a vo vzduchu sa nachádza mnoho cudzorodých látok ako prach, baktérie či vírusy. Práve sliznica nosa, úst a hrdla je prvým miestom, kde sa naše telo stretáva s vírusmi a baktériami. Ak je však oslabená, vytvára vhodné podmienky pre zachytenie mikroorganizmov, ktoré spôsobujú zápal a infekciu horných dýchacích ciest.

Čo znižuje ochrannú funkciu sliznice?
  • oslabená imunita
  • dýchanie studeného vzduchu
  • pitie studených alebo sýtených nápojov
  • chronické choroby
  • prechod do studených klimatizovaných priestorov
  • fajčenie

Ak kvôli oslabenej sliznici vznikla infekcia na jednom mieste, veľmi ľahko sa môže rozšíriť aj na iné časti. Horné dýchacie cesty sú totiž prepojené, a preto sa k bolesti hrdla môže pridružiť aj opuch nosovej sliznice, bolesť hlavy či teplota. Tieto príznaky sú väčšine populácie dobre známe najmä počas chladných, sychravých a veterných dní, ktoré sú ideálne na šírenie a prežívanie vírusov. V takomto prostredí sú vírusy schopné prežiť aj niekoľko dní a v tele hostiteľa následne spôsobujú nádchu alebo chrípku.

 
Prehľad príznakov bolesti hrdla je znázornený na obrázku nižšie.

Ako na bolesť hrdla?

Infekcia horných dýchacích ciest, kam radíme aj bolesť hrdla, patrí medzi najčastejšie akútne infekčné ochorenia. U dospelých sa počas roka vyskytne v priemere dva až päťkrát, zatiaľ čo u detí aj sedem až desaťkrát.

Dôležitým faktom je to, že 80-90 % ochorení spôsobujú práve vírusy. Vtedy sa antibiotiká nepoužívajú, pretože nemajú na vírusy absolútne žiaden vplyv. Účinkujú len na baktérie a ich zbytočným užívaním si môžete privodiť iné problémy. Za menej ako 20 % bolestí hrdla sú zodpovedné baktérie.

Viac si o tejto problematike môžete prečítať v článku o antibiotikách.

Bolesť hrdla je zväčša prvým príznakom prechladnutia, a preto je dôležité naordinovať si domáci oddych už pri prvých príznakoch. Vírusové ochorenie sa najčastejšie prenáša kvapôčkami vzduchu, ale aj dotykom slizníc nosa či očí znečistenými rukami. Na ruky sa vírusy dostanú z verejných kontaktných plôch ako kľučiek, držadiel v autobusoch či nákupných vozíkov. Ak ich nechcete šíriť ďalej, mali by ste sa odizolovať a zahájiť osvedčenú stratégiu: dopriať si dostatok spánku, vysoký príjem tekutín a symptomatickú liečbu.

Symptomatická liečba znamená, že sa liečia len príznaky ochorenia (zvýšená teplota, bolesť hrdla, hlavy), zatiaľ čo imunitný systém bojuje s príčinou ochorenia. Dôležité: nie je nutné začať ihneď znižovať teplotu. Mierne zvýšená teplota do 38 °C má virostatický účinok. To znamená, že potláča rast a množenie vírusov.

Kedy navštíviť lekára?

Ideálne v prípade, ak bolesť hrdla neustupuje po 3-4 dňoch samoliečby, alebo ak sa príznaky zhoršia či objavia nové. Lekár podľa symptómov, ale aj dodatočných testov totiž zistí, či je pôvod ochorenia vírusový alebo bakteriálny. Niekedy sa totiž k bežným vírusovým ochoreniam ako napríklad nádcha môže pridružiť aj problém spôsobený baktériami a vzniká angína, zápal pľúc alebo iné vážnejšie ochorenia. Tie už patria do rúk odborníka, ktorý určí správnu liečbu.

Mám teda užívať nejaké lieky alebo to len „vyležať“?

Bežná bolesť hrdla si teda nevyžaduje špeciálnu liečbu. Ak preferujete skôr overené domáce recepty, je to úplne v poriadku. Ak sa však necítite komfortne a radi by ste zmiernili nepríjemné príznaky, existuje množstvo voľnopredajných liekov.

Po akom lieku siahnuť?

Problém je však ten, že na bolesť hrdla existuje príliš veľa liekov – tie sa líšia zložením a svojím účinkom. Nasledujúce delenie vám však môže pomôcť nadobudnúť prehľad o tom, aké lieky na bolesť hrdla užívate.

Na trhu existujú lieky na bolesť hrdla, ktoré:

  • eliminujú príčinu
  • eliminujú príčinu a pôsobia proti bolesti
  • pôsobia proti bolesti a zápalu
  • eliminujú príčinu a pôsobia proti zápalu a bolesti

Komplexné riešenie teda poskytujú lieky z poslednej kategórie – preto ak vás trápi bolesť hrdla a chcete odstrániť ako symptómy, tak aj príčinu, siahnite po liekoch, ktoré obsahujú nesteroidné protizápalové látky spolu s antiseptikom. Príkladom takéhoto lieku sú pastilky a sprej Septolete Extra.

Samotné antiseptiká totiž vo všeobecnosti eliminujú príčinu. Nesteroidné protizápalové lieky (NSAID) zas pôsobia proti bolesti a zápalu. Ak teda skombinujete tieto dve účinné látky v jednom lieku, dosiahnete želaný trojitý účinok – odstránite príčinu, bolesť, zápal a omnoho skôr sa budete môcť vrátiť do bežného života.

Prevencia je kľúč k úspechu

V neposlednom rade je však dôležité spomenúť aj prevenciu, pretože tá je pri infekčných ochoreniach kľúčová. Najmä v prechodných ročných obdobiach je dôležité dbať na zvýšenú hygienu (rúk ale aj potravín), pravidelný pohyb, dostatočný spánok, zdravú a vyváženú stravu. Nezabúdajte, silný a zdravý organizmus zvláda choroby omnoho ľahšie.

Image

Často si umývajte ruky s mydlom

Image

Pravidelne vetrajte izby alebo miestnosti

Image

Posilnite svoj imunitný systém pomocou zdravej stravy a cvičenia

Image

Vyhýbajte sa uzatvoreným verejným priestorom s množstvom ľudí

Image

Držte sa ďalej od ľudí, ktorí kašlú a kýchajú

Image

Používajte papierové vreckovky a po použití ich vyhoďte

Image

Nedotýkajte sa rukami nosa a očí

Image

Dýchajte nosom (sliznica nosa predstavuje filter pre vírusy a nečistoty)

To je zaujímavé! Prečítajte si o bolesti hrdla viac.

Všetky články